податкова інформує
14:17, 27 жовтня 2020 р.
Визначення платника податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, якщо фізичні особи – співвласники житлової нерухомості, що перебуває у їх спільній сумісній власності, але не поділена в натурі
податкова інформує
Смілянський відділ Головного управління ДПС у Черкаській області повідомляє платників податків, що відповідно до п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Так, згідно з ст. 355 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IVзі змінами та доповненнями (далі – ЦКУ) майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).
При цьому спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю (ст. 368 ЦКУ).
Співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Співвласники мають право уповноважити одного з них на вчинення правочинів щодо розпорядження спільним майном (ст. 369 ЦКУ).
Слід зазначити, що підпунктом 266.1.2 п. 266.1 ст. 266 ПКУвизначеноплатниківподаткувразіперебування, зокрема, об’єктівжитловоїта/абонежитловоїнерухомостіуспільнійчастковійабоспільнійсуміснійвласностікількохосіб, зокрема:
якщооб’єктжитловоїта/абонежитловоїнерухомості, щоперебуваєуспільнійсуміснійвласностікількохосіб, аленеподіленийвнатурі, платникомподаткуєодназтакихосіб – власників, визначеназаїхзгодою, якщоіншеневстановленосудом.
Обчисленнясумиподаткузоб’єкта/об’єктівоподаткування, якіперебуваютьувласностіфізичнихосіб, здійснюєтьсяконтролюючиморганомзамісцемподатковоїадреси (місцемреєстрації) власникатакоїнерухомості (п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ).
Крім того, податкове/податковіповідомлення-рішенняпросплатусуми/сумподатку, обчисленогозгіднозп.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, тавідповідніплатіжніреквізити, зокрема, органівмісцевогосамоврядуваннязамісцезнаходженнямкожногозоб’єктівжитловоїта/абонежитловоїнерухомості, надсилаютьсяплатникуподаткуконтролюючиморганомупорядку, визначеномуст. 42 ПКУ, до 01 липняроку, щонастаєзабазовимподатковим (звітним) періодом (роком) (п.п. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПКУ).
Згідно з п.п. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПКУ платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:
об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
права на користування пільгою із сплати податку;
розміру ставки податку;
нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема, документів на право власності, контролюючий орган за податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Таким чином, фізичні особи – співвласники житлової нерухомості, яка перебуває у їх спільній сумісній власності, але не поділена в натурі, можуть повідомити контролюючий орган про визначеного за їх згодою платника податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, звернувшись з письмовою заявою за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника житлової нерухомості.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Останні новини
08:00
9 вересня
Спецтема
live comments feed...