З моменту впровадження нової процедури з реалізації й оренди державних та комунальних земель (які не призначені для сільського господарства) система «Прозорро.Продажі» налічує вже більш ніж 500 ділянок землі по всій країні вартістю у мільйони гривень.

Перші торги з реалізації й оренди земель, що не призначені для сільського господарства, були проведені в системі 8 листопада. Вже 9 листопада учасниками виборювалося право на оренду комунальної сільськогосподарської землі. Попит на землю досить великий, а конкуренція на торгах значно збільшила її вартість.

Як потрібно готувати землі до реалізації?

Найголовніше — органи місцевої влади мають впевнитися, що Державний земельний кадастр містить інформацію про ділянку. Необхідно взяти витяг з кадастру, підтвердити майнові права на ділянку та отримати оцінку експерта, якщо земля продається. Список таких ділянок має бути погоджений рішенням громади.

Далі потрібно зареєструватися. Аукціон проводиться в ЕТС «Прозорро.Продажі». Отримати доступ до системи організатор може через акредитований майданчик. Зараз їх нараховується 42, можна обирати найзручніший. Зареєструватися й взяти участь в торгах продавець (організатор) може безкоштовно. Щоб виставляти лоти в системі та підписувати документацію необхідне отримання кваліфікованого електронного підпису.

ЕТС працює 24 години на добу, тож є можливість виставляти землю на аукціон будь-коли. Треба зазначити, що один лот — це лише одна ділянка. Організатором обирається дата проведення торгів (проміжок між 30-45 днями з публікації оголошення), а саме час проведення в обраний день визначається системою.

Потенційний покупець може відстежити цікаві торги в системі та стати їхнім учасником через акредитований майданчик. Щоб взяти учать необхідно сплатити реєстраційний (у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати) і гарантійний (у розмірі 30% від початкової вартості лоту) внески. Ще необхідно подати документацію для участі в торгах та запропонувати закриту цінову пропозицію (яку ціну учасник дійсно готовий сплатити за лот, враховуючи його привабливість чи важливість), останній термін — день до проведення торгів.

Як відбувається аукціон?

До того, як аукціон почнеться, інформації про учасників та запропоновані суми немає. Цінові пропозиції стають відомими після початку торгів. Далі — перший раунд, протягом якого в кожного учасника буде 3 хвилини для своєї ставки. Останній хід залишається за учасником, цінова пропозиція якого виявилася найбільшою.

Тут з’являється конкуренція: це має вплив на ставки впродовж другого та третього раундів торгів, тому що конкуренти збільшують свої цінові пропозиції.

Інформація про осіб, що брали участь в аукціоні, розривається тільки після його завершення.

Протокол торгів укладається між переможцем та організатором протягом 3 робочих днів після того, як його сформує система, протягом 20 робочих днів укладається договір. І 5 робочих днів матиме переможець для сплати відповідної суми за земельну ділянку та сплату за витрати під час підготування лота до реалізації. Організатор має заздалегідь зазначити ці витрати в оголошенні. У разі відмови переможця підписати протокол, договір або виконати вимоги договору, переможець втратить гарантійний внесок, а право на купівлю чи оренду земельної ділянки отримає особа, яка посіла друге місце.

Ознайомитись з порядком проведення аукціону можна тут Механізм проведення аукціону за класичною (англійською) моделлю.

Онлайн-торги системи «Прозорро.Продажі» є зручними, тому що надають можливість здійснювати торгівлю усюди, де є Інтернет. Аукціони в цій ЕТС можна вважати ефективними — витрачаючи мінімальну кількість часу, ви можете здобути ринкову ціну за землю. В зростанні вартості немає ніякої межі. Потенційний покупець отримує доступ та відомості про активи, які до цього були закритими для нього, не вдаючись до корупційних схем.

Знайти цікавий лот або переглянути всі актуальні аукціони з продажу землі можна на зручній платформі EZAKUPIVLI. Дана платформа об’єдную всі аукціони системи ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ та СЕТАМ. Зручний фільтр забезпечить швидкий пошук зацікавленого тайна, а фахівці компанії допоможуть прийняти участь в онлайн аукціоні.

Відгуки про компанію «Електронні Закупівлі» - детальніше.