Напевне, багато хто чув таке поняття, як антиутопія. Але далеко не всі знають, що це означає, хоча приблизне уявлення є. Отже антиутопія являється темним дзеркальним відображенням мрії про утопію. Тобто, це світ, в якому не просто щось пішло не по плану. Все набагато серйозніше, адже тут сама ідея та мрії про ідеал стає справжньою катастрофою. Навіть можна стверджувати, що антиутопія представляє собою те, що тільки залишається від утопії. По суті, переходить межу та стає кошмаром наяву.
Антиутопія також являється літературним жанром (інколи філософським) в якому прийнято описувати суспільство у майбутньому часі. У результаті всі благородні ідеї щодо справедливості, гармонії, зуміли призвести до небезпеки, контролю. Люди, що проживають у часи антиутопії не мають свободи, їх індивідуальність зруйнована.
Тобто, кажучи коротше, утопія являється людською мрією, антиутопія - попередження, що мрія, яка буде нав’язуватися силоміць, здатна перетворитися на суцільний кошмар.
З боку антиутопії, зазвичай, можуть висміювати чи критикувати політичний режим. Також це може стосуватися соціальних експериментів, технократії. Головна задумка полягає у тому, що коли суспільство прагне вдосконалитися за будь-яку ціну, то це призводить до ризику знищити свободу, можливість творити, саме життя сходить нанівець.
Як саме визначити антиутопію?
Як і все у цьому світі, антиутопія має певні риси. Завдяки яким можна відрізнити антиутопію від інших літературних жанрів:
- У сюжеті фігурує наявність тотального контролю. Світ антиутопії влада часто може контролювати всі аспекти людей. Починаючи від самих думок громадян і до того, як вони себе поводять. Даний контроль проявляється через політику, технології;
- Індивідуальність відсутня, оскільки у більшості випадків з антиутопією, індивідуальність попросту знищується, не залишається навіть сліду. Людина більше не може вільно самовиражатися, підпорядковується правилам, тільки б не потрапити під покарання;
- Разом з тим створюється ілюзія гармонії. Суспільство виступає таким, що там панує гармонія й порядок, але насправді це не так. Головними являються тотальний контроль, гноблення простих людей;
- Головна думка такого жанру полягає у тому, що у сюжеті повинен бути герой, що прагне вирватися з оточення. Протагоніст протистоїть системі, бажає змінити світ, але часто це призводить до трагічних наслідків.
Знаючи риси антиутопічного жанру, стає простіше зрозуміти, чи готові читати про це книги та дивитися фільми. Це вже залежить від особистих уподобань та схильності до певних інтересів.
Чому ж антиутопія настільки приваблює?
Пояснюється це тим, що антиутопія показує наскільки сильним може бути людський дух. Коли герої готові вести боротьбу навіть коли навколо тотальний контроль. Герої антиутопії здатня показати, що немає нічого неможливого, головне вірити у те, до чого прагнеш. Така тема завжди залишається актуальною, саме тому приваблює аудиторію, притягує увагу до жанру антиутопії.